Znaleźć przyjaciół na całe życie Dotrzeć w najdalsze miejsca Łaską z nieba przezwyciężać własne słabości Pokonywać wspólnie tysiące kilometrów Zdobywać wiedzę i mądrość Być najbliższym świadkiem Wielkiej Tajemnicy W adoracji poczuć bicie serca Jezusa Strzelać piękne bramki Wspólnymi siłami dokonać rzeczy niemożliwych

21 IX – Świętego Mateusza Apostoła

Mateusz Pakuła| 21 wrz 2008| Komentarze 2 »

„Pójdź za Mną…” tymi słowami Chrystus powołuje celnika Mateusza, który od tej pory stał się Jego Apostołem. Powołuje także i nas na swoich uczniów.

Św. Mateusz żył w I wieku naszej ery. Był on jednym z apostołów Jezusa. Przed przystąpieniem do Niego był on urzędnikiem podatkowym w Kafarnaum. Zajmował więc urząd niechlubny, znienawidzony w ówczesnych czasach. Porzucił jednak wszystko i postanowił podążać za Mesjaszem. Moment swego nawrócenia opisuje słowami: „Odchodząc stamtąd, Jezus ujrzał człowieka siedzącego w komorze celnej imieniem Mateusz, i rzekł do niego: „Pójdź za Mną!” – On wstał i poszedł za nim”. Mateusz Ewangelista napisał Ewangelię według Św. Mateusza pomiędzy rokiem 50 a 60. Pisał w języku aramejskim, a jego dzieło było przeznaczone głównie dla Żydów. Tezą przewodnią całej jego Ewangelii jest udowodnienie, iż w osobie, w życiu, w czynach i w nauce Jezus urzeczywistnia proroctwa Starego Testamentu. Św. Mateusz przekazał nam wiele szczegółów z życia i nauki Pana Jezusa, których nam nie przekazali inni Ewangeliści, jak na przykład tekst Kazania na Górze, przypowieść o kąkolu i skarbie ukrytym, o drogocennej perle, o 10 pannach i 10 talentach, pokłon Magów, rzeź niewiniątek, ucieczkę do Egiptu oraz opis sądu ostatecznego. Symbolem Mateusza Ewangelisty jest uskrzydlony anioł lub młodzieniec. Św. Mateusz jest patronem celników.

Dla ministrantów i wszystkich osób, które posługują przy ołtarzu, także dla kapłanów, św. Mateusz powinien być wzorem powołania. Jednym słowem, jednym gestem Chrystus pociąga go do siebie. Mateusz pozostawia wszystko, swoją pracę, swój majątek i swoje dotychczasowe życie jak wiadomo nie za bardzo uduchowione zarówno w wierze żydowskiej jak i chrześcijańskiej. Teraz tak samo Jezus, mówi do nas wszystkich zgromadzonych przy ołtarzu: „ Pójdźcie za mną…”. Podążać za Chrystusem można oczywiście w służbie ministranckiej. On, nasz Pan, oznajmia aby pozostawić wszystko to, co jest zbędne i kroczyć Jego drogami. Trzeba niekiedy podejmować różne ważne decyzje, czynić wyrzeczenia, aby żyć w zgodzie z Chrystusem.

Wiemy, że nikt z nas nie jest bez żadnych wad i, że nie łatwo nam je wyrzucić z siebie. Toteż każda próba i chęć wyrzeczenia się czegoś dla Chrystusa jest naszą taką „małą wygraną” na drodze do świętości. Przezwyciężanie własnych wad, jest wielką trudnością. Każdy nasz upadek pod ciężarem grzechu jest krokiem na drodze do świętości. W chwilach trudnych trzeba pamiętać, że Bóg nie wymaga od nas rzeczy niemożliwych. Zawsze stawia nam na drodze życia to, czego może od nas oczekiwać. Nie raz chcielibyśmy się z tego wymigać, jakoś obejść te wymagania wiary stawiane przez Chrystusa. Przychodzą nam do głowy myśli, „jakby tu zakombinować” – mówiąc językiem potocznym, aby móc jakoś naciągnąć te kwestie wiary, które nam nie za pozwalają na życie bez żadnych zahamowań. Otóż nie, wszystko to co czynimy ma być w pełni jawne i przemyślane. Nie możemy sobie pozwalać na „skok w bok” bo to czy prędzej czy później może nas zgubić. To tak jakby zezwalać sobie na grzech, bo myślimy że on jest jakiś mniejszy, czy mniej znaczy. Grzech jest grzechem. Oczywiście znamy grzechy powszednie i śmiertelne, aczkolwiek nie powinniśmy rozpatrywać popełniania grzechu w poprzednio wymienionych kategoriach. Pismo św. wyraźnie mówi, że „kto będzie wierny w małej rzeczy, ten i w większej wierny będzie” i na odwrót. Dlatego czasami myśląc, że grzech jest mniejszy lub jednorazowy i dlatego sobie na niego pozwalam, dajemy zaczątek większej jego odmianie.

Od własnego uporządkowania spraw z sumieniem, poprzez wyrzeczenie się niektórych naszych ludzkich postaw powinniśmy próbować iść za wezwaniem Chrystusa skierowanym do św. Mateusza „ Pójdź za mną…”. Oby kiedyś przy końcu czasów, kiedy przyjdzie po nas Pan, mógł powiedzieć „Odpowiedziałeś na Moje wezwanie, wejdź do Mego królestwa…”

2 odpowiedzi na „“21 IX – Świętego Mateusza Apostoła””

 1. Bսt we are only experiencing the timе of the present moment.
  Rɑy Hendricks Revival opens; Marcus Santos as emcee; T. Gaa Odi Lava is folk songѕ sung by men after a hard day’s work.

  Μy ѡeb-site … world percussion gongshow.com

 2. Surgeons ask the patient to stop smoking cigarettes several weeks before the face lift surgery.

  Laser procedures are also used to diminish the emergence of age spots and wrinkles
  and also to resurface your skin. If nothing else, it is more „beach and tan” culture than the West LA So
  many people seeking cosmetic surgery and there are many thousands of
  them who can afford it.

  Feel free to surf to my weblog miami liposuction