Znaleźć przyjaciół na całe życie Dotrzeć w najdalsze miejsca Łaską z nieba przezwyciężać własne słabości Pokonywać wspólnie tysiące kilometrów Zdobywać wiedzę i mądrość Być najbliższym świadkiem Wielkiej Tajemnicy W adoracji poczuć bicie serca Jezusa Strzelać piękne bramki Wspólnymi siłami dokonać rzeczy niemożliwych

Uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela

Mateusz Pakuła| 27 cze 2009| 1 komentarz »

Św. Jan Chrzciciel to postać, która raczej jest nam znana z kart Ewangelii św. Opis jego odzienia, o tym że żywił się szarańczą i miodem leśnym. Był synem kapłana żydowskiego Zachariasza i Elżbiety, która byłą krewną Matki Jego, Maryi. Został on zapowiedziany niejako zwiastowany samemu jego Ojcu Zachariaszowi podczas modlitwy w świątyni. Ten jednak nie uwierzył zapowiedzi Archanioła Gabriela i pozostał on niemy, aż do jego narodzenia. Po narodzinach nadano mu właśnie imię Jan. Prowadził życie pustelnicze na pustyni. Został zatem prorokiem, który zapowiadał przyjście Mesjasza, choć wielu uważało, że jest nim właśnie on sam. Dlatego też napominał: Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u

Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym. Sam staje się wielką zapowiedzią Jezusa, Syna Bożego. Nawołuje lud do nawrócenia i przygotowania się do przyjścia owego Króla Wszechświata. Jan znany jest z chrztu z wody, m.in. w rzece Jordan. Przy Jego spotkaniu z Panem sam Go ochrzcił i podczas tego wydarzenia odezwał się z Nieba głoś Boga: Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie.

Niedługo po spotkaniu z Jezusem Jan został wtrącony do więzienia za

jawne krytykowanie niemoralnego małżeństwa tetrarchy Galilei Heroda Antypasa. Na skutek spisku żony Heroda, Herodiady, Jan został ścięty.

Wspomnienie św. Jana Chrzciciela w liturgii Kościoła obchodzimy dwukrotnie: 24 czerwca – Narodzenie (Uroczystość) oraz 29 sierpnia – Męczeństwo (Wspomnienie).

 

 

Jedna odpowiedź na „“Uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela””

  1. web design pisze:

    Very good post. I definitely love this site. Thanks!