Znaleźć przyjaciół na całe życie Dotrzeć w najdalsze miejsca Łaską z nieba przezwyciężać własne słabości Pokonywać wspólnie tysiące kilometrów Zdobywać wiedzę i mądrość Być najbliższym świadkiem Wielkiej Tajemnicy W adoracji poczuć bicie serca Jezusa Strzelać piękne bramki Wspólnymi siłami dokonać rzeczy niemożliwych

II Archidiecezjalne Szachowe Mistrzostwa Ministrantów

Dnia 21.06.14 w Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku odbył się II Archidiecezjalny Turniej Szachowy Ministrantów. Turniej ministrantów został zorganizowany po raz drugi przez parafię  rzymskokatolicką Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Barlinku. Koordynatorem  zawodów był  ksiądz Kryspin Gasiulewicz  Na starcie zawodów stanęło 20 ministrantów z Barlinka, Szczecina, Gryfina , Myśliborza i Pełczyc. Zawodnicy zagrali na dystansie 9 rund po 15 minut dla zawodnika. System kojarzenia szwajcarski przy pomocy komputera. Zawody sędziował prezes klubu szachowego LASKER Barlinek Krzysztof Wolski. Wszyscy zawodnicy grali w jednym turnieju, natomiast punktacja była liczona w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych z dopuszczeniem zawodników szkół ponadgimnazjalnych. O 10.00 miało miejsce uroczyste rozpoczęcie zawodów przez proboszcza Bronisława Lose, który życzył zawodnikom samych zwycięstw. Następnie wszyscy ministranci, widzowie oraz goście zaproszeni odmówili modlitwę po której przystąpiono do rywalizacji sportowej na szachownicach. W tym miejscu należy dodać, iż warunkowo dopuszczono do gry sześcioletniego Maksymiliana Wójtowicza, który bardzo dobrze radził sobie z dużo starszymi kolegami. Maks grał tak śmiało, że dał w III rundzie zawodnikowi z Gryfina mata w piątym posunięciu. Tak samo zachował się w VI rundzie. Była to bardzo dobra gra młodego zawodnika z przedszkola w Wiśniowym Sadzie, gdzie są  prowadzone zajęcia szachowe. Przed przystąpieniem do zawodów było dwóch faworytów, a jednocześnie obrońców tytułów mistrzowskich turnieju ministrantów z roku 2013. W kategorii szkół podstawowych tytułu bronił Grzegorz Berliński z LASKERA Barlinek. Natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych tytułu bronił Wojciech Abratański  z Hetmana Myślibórz – zawodnik posiadający drugą kategorię szachowa, ranking 1800. W tym przypadku faworyci nie zawiedli. Po ukończeniu dziewiątej rundy poznaliśmy zwycięzców. Emocje towarzyszyły do końca zawodów. W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Grzegorz Berliński, który zdobył 7,5 punktu. Drugie miejsce zajął Paweł Łodygowski, który uzyskał 6 punktów – obaj z LASKERA Barlinek. Trzecie miejsce zajął Nikodem Mróz z Gryfina, który uzyskał 5,5 punktu. Natomiast czwarte miejsce zajął Maksymilian Wójtowicz – najmłodszy zawodnik turnieju. Maks zdobył 4,5 punktu. W klasyfikacji generalnej na dwudziestu zawodników zajął 14 miejsce. W kategorii szkół podstawowych grało siedmiu zawodników. Starsi zawodnicy walczyli do końca bez żadnej pobłażliwości dla przeciwnika. Bardzo dobrze spisywał się zawodnik z Gryfina Damian Orzeszek – licealista, który jednak uległ zawodnikowi z Myśliborza i Barlinka po stoczonym ciężkim boju. Ostatecznie zajął III miejsce. W tej kategorii zwyciężył Wojciech Abratański, który zdobył 8 punktów. Drugie miejsce zajął Krzysztof Szefler z LASKERA Barlinek – zdobył 7 punktów. Zwycięzcy otrzymali ładne puchary ufundowane przez proboszcza Bronisława Lose. Wszyscy zawodnicy otrzymali upominki ufundowane przez Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku. W tym miejscu należy podziękować ks. Kryspinowi Gasiulewiczowi za obfity poczęstunek dla zawodników. Zawody przebiegły sprawnie i w miłej atmosferze. Do zobaczenia na III Archidiecezjalnym Turnieju Szachowym Ministrantów za rok.