Znaleźć przyjaciół na całe życie Dotrzeć w najdalsze miejsca Łaską z nieba przezwyciężać własne słabości Pokonywać wspólnie tysiące kilometrów Zdobywać wiedzę i mądrość Być najbliższym świadkiem Wielkiej Tajemnicy W adoracji poczuć bicie serca Jezusa Strzelać piękne bramki Wspólnymi siłami dokonać rzeczy niemożliwych

IV Mistrzostwa Polski Ministrantów w Piłce Nożnej Halowej

1-2.05.2009

W dniach 1 – 2 maja br. odbyły się w Częstochowie IV Mistrzostwa Polski Ministrantów w Piłce Nożnej Halowej. Młodzi piłkarze rywalizowali o puchar czasopisma służby liturgicznej KNC (Króluj nam Chryste!). W mistrzostwach udział wzięło blisko sto drużyn. Naszą diecezję reprezentowały dwie drużyny. Ministranci z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Mieszkowicach wystąpili w kategorii gimnazjalistów, natomiast ministranci z parafii pw. Najświętszego Odkupiciela w Szczecinie bronili honoru naszej diecezji w kategorii szkoły podstawowej. Warto zaznaczyć, że drużyny, które biorą udział w tych cyklicznych ogólnopolskich rozgrywkach, są wyłaniane w turniejach lub w ligach diecezjalnych. W naszej diecezji funkcjonuje od dwóch lat piłkarska liga ministrantów, w której, w regularnych rozgrywkach udział bierze ponad 250 chłopców. Rywalizacja ligowa pozwoliła wyłonić dwie drużyny, które pojechały do Częstochowy.

Nasi ministranci zostali zakwaterowani w jednym z gościnnych domów zakonnych wraz z rówieśnikami z różnych stron Polski. Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Metropolity Częstochowskiego Księdza Arcybiskupa Stanisława Nowaka rozpoczęła całą imprezę. W oficjalnym otwarciu wzięli ponadto udział Wiceprezes PZPN i były trener reprezentacji narodowej Antoni Piechniczek oraz Prezydent Częstochowy.

Reprezentacja naszej diecezji w kategorii szkoły podstawowej toczyła swoje rozgrywki w nowoczesnych salach sportowych seminarium oraz Politechniki Częstochowskiej. Nasi młodsi ministranci pokonali najpierw drużyny z Cieszyna i Olkusza, następnie zremisowali z ministrantami z Buska Zdrój i przegrali z drużyną z Lublina. Wyniki te pozwoliły drużynie ze Szczecina wyjść z grupy. W rozgrywkach finałowych nasi reprezentanci pokonali ministrantów z Brodnicy i ulegli drużynie ze Skarżyska – Kamiennej. Ostatecznie zajęli szóste miejsce. Natomiast drużyna gimnazjalistów z Mieszkowic pojechała do Częstochowy w minimalnym składzie – bez zawodników rezerwowych. Tym bardziej więc imponuje osiągnięty przez nią wynik. Ministranci z Mieszkowic pokonali po kolei drużyny z Ulanu, Ostrowy nad Okszą, Warszawy, Legnicy i Kucharek. W rozgrywce finałowej ulegli jedynie piłkarzom z Radomia, którzy bronili tytułu mistrza Polski. Reprezentacja naszej diecezji w kategorii gimnazjalnej uplasowała się ostatecznie na drugim miejscu zdobywając tym samym tytuł wicemistrza Polski.

Należy zaznaczyć, że organizacja całej imprezy zasługuje na najwyższe uznanie. Uczestnicy rozgrywek mogli obok potyczek sportowych uczestniczyć w codziennej Mszy Świętej i apelu jasnogórskim oraz wspólnie się modlić. Czas spędzony w Częstochowie był okazją do wspaniałej sportowej rywalizacji oraz głębokich duchowych przeżyć. Uczestnicy turnieju już zaczęli odliczać czas do przyszłorocznych mistrzostw Polski, które odbędą się w Elblągu…