Znaleźć przyjaciół na całe życie Dotrzeć w najdalsze miejsca Łaską z nieba przezwyciężać własne słabości Pokonywać wspólnie tysiące kilometrów Zdobywać wiedzę i mądrość Być najbliższym świadkiem Wielkiej Tajemnicy W adoracji poczuć bicie serca Jezusa Strzelać piękne bramki Wspólnymi siłami dokonać rzeczy niemożliwych

Ogólnopolski Konkurs Biblijny

kwiecień-czerwiec 2009

Ogólnopolski konkurs biblijny dla ministrantów i lektorów ma już wieloletnią tradycję. Przedmiotem tegorocznego konkursu, organizowanego przez duszpasterstwo służby liturgicznej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, były listy świętego Pawła oraz Dzieje Apostolskie. Eliminacje diecezjalne odbyły się w poszczególnych diecezjach w kwietniu bieżącego roku. W Szczecinie pierwszy etap konkursu miał miejsce w seminarium duchownym w sobotę 25 kwietnia. Uczestniczyło w nim 18 ministrantów z następujących parafii naszej diecezji: Świętego Krzyża, Chrystusa Dobrego Pasterza i świętego Stanisława Kostki ze Szczecina, oraz Chrystusa Króla ze Świnoujścia, Wniebowzięcia Matki Bożej z Choszczna i świętego Kazimierza z Polic. Eliminacje diecezjalne pozwoliły wyłonić najlepszych, którzy pojechali na finały ogólnopolskie do Paradyża.

W dniach 5 i 6 czerwca br. w przepięknej scenerii paradyskiego seminarium odbyły się ogólnopolskie finały XVI konkursu wiedzy biblijnej dla ministrantów i lektorów. Do gościnnych murów pocysterskiego klasztoru w Paradyżu zjechało z całego kraju kilkudziesięciu młodych ludzi pragnących, jak co roku, wykazać się swoją wiedzą z zakresu Starego i Nowego Testamentu. Po raz pierwszy w historii konkursu przystąpili do niego również lektorzy z naszej archidiecezji. Uczestnicy startowali w dwóch kategoriach: drużynowej i indywidualnej. Archidiecezję szczecińsko-kamieńską reprezentowała sześcioosobowa grupa: Rafał Papliński, Przemysław Karaszewski, Marek Wolski, Dawid Lewandowski, Adrian Płaskoczyński i Konrad Kijak – pięciu chłopców w konkursie zespołowym i jeden w rywalizacji indywidualnej. Szczecińska drużyna przybyła do Paradyża w późnych godzinach popołudniowych w piątek, 5 czerwca. Po krótkim zwiedzaniu pomieszczeń zabytkowej budowli, wszyscy, wspólnie z klerykami seminarium zasiedli do kolacji, po której omówiono program części finałowej konkursu. Rywalizacja rozpoczęła się jeszcze tego samego wieczora testem sprawdzającym. Uczestnicy konkursu musieli odpowiedzieć na 25 pytań z zakresu życia, twórczości i działalności św. Pawła. Pierwszy dzień rywalizacji zakończono pięknym, przygotowanym przez kleryków, nabożeństwem zatytułowanym „Spotkanie ze świętym Pawłem”, po którym wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek. Na drugi dzień zaplanowany był ścisły finał, czyli ustna część konkursu dla trzech najlepszych zawodników indywidualnych i trzech najlepszych drużyn. Po porannej modlitwie i uroczystej Mszy Świętej zawodnicy przystąpili do ostatniego etapu konkursu. Niestety w tej części rywalizacji nasza drużyna wystąpiła tylko w roli kibiców. Na bardzo szczegółowe i trudne pytania odpowiadali zawodnicy z diecezji: rzeszowskiej, warszawsko-praskiej i gdańskiej. Ostatecznie zwyciężyli zawodnicy z Rzeszowa, na drugim miejscu uplasowali się lektorzy z Gdańska, a na trzecim z Warszawy. W konkursie indywidualnym najwyższy stopień podium zajął Andrzej Jarząbiński z drużyny gdańskiej. Rywalizację zakończyło wręczanie nagród i pamiątkowych dyplomów oraz gratulacje od organizatorów konkursu. Nasi reprezentanci biorąc udział w finałach ogólnopolskiego konkursu biblijnego po raz pierwszy, zajęli w generalnej klasyfikacji szóste miejsce. Należą im się gratulacje. Tym bardziej, że niepowodzenie nie zniechęciło ich, lecz zmobilizowało do dalszej rywalizacji. Na pożegnanie odważnie zapowiedzieli rewanż w przyszłorocznym konkursie.